Sve teže došli do zaposlenja u Srbiji

Bez autora
Sep 26 2010

Od 52 firme u Srbiji, koje su anketirane prošlog meseca, čak 37 je najavilo da će imati potrebu da smanji radnu snagu, osam ne namerava ni da otpušta ni da zapošljava, a sedam planira da, zbog većeg obima posla pred praznike, zaposli nove radnike. Dok god ne bude investicija i dok država ne smanji dažbine, neće biti zapošljavanja. Većina kompanija je odustala od investiranja i trudi se da održe posao na istom nivou. Privreda mora da racionalizuje troškove i da se stabilizuje u ovim okolnostima, gde svako četvrto preduzeće kasni sa izmirenjem obaveza prema bankama, odnosno 24 odsto privrede je zaduženo. Od tih 37 pomenutih firmi, 11 su iz građevinske industrije, gde su rezultati najnegativniji, a obim posla je opao 35 odsto u odnosu na 2008. godinu. Prošlog meseca je na evidenciji NSZ bilo 12.778 ili 1,7 odsto manje nezaposlenih nego u julu. Međutim, NSZ računa i sezonske radnike u zaposlene, pa su zato rezultati u avgustu bili optimistični...

Sve teže došli do zaposlenja u SrbijiOd 52 firme u Srbiji, koje su anketirane prošlog meseca, čak 37 je najavilo da će imati potrebu da smanji radnu snagu, osam ne namerava ni da otpušta ni da zapošljava, a sedam planira da, zbog većeg obima posla pred praznike, zaposli nove radnike, pokazuju najnoviji podaci Unije poslodavaca Srbije (UPS).

„Dok god ne bude investicija i dok država ne smanji dažbine, neće biti zapošljavanja. Većina kompanija je odustala od investiranja i trudi se da održe posao na istom nivou. Privreda mora da racionalizuje troškove i da se stabilizuje u ovim okolnostima, gde svako četvrto preduzeće kasni sa izmirenjem obaveza prema bankama, odnosno 24 odsto privrede je zaduženo“, kaže za „Novac“ Dragoljub Rajić iz UPS-a.

Od tih 37 pomenutih firmi, 11 su iz građevinske industrije, gde su rezultati najnegativniji, a obim posla je opao 35 odsto u odnosu na 2008. godinu.

Prošlog meseca je na evidenciji NSZ bilo 12.778 ili 1,7 odsto manje nezaposlenih nego u julu. Međutim, u UPS-u objašnjavaju da je NSZ računa i sezonske radnike u zaposlene, pa su zato rezultati u avgustu bili optimistični. Tokom juna, jula i avgusta, svake godine se angažuje između 110.000 i 130.000 sezonskih radnika, ali niko zapravo nije dugoročno rešio pitanje zaposlenja.

Ne bi li „izmerili“ očekivane trendove u zapošljavanju u narednih nekoliko meseci, „Menpauer“ je intervjuisao gotovo 62.000 poslodavca iz preko 36 zemalja u svetu. Zanimljivo je da su prognoze više optimistične ako se odnose na godišnji nivo jer tada 32 od 36 zemalja tvrdi da će se tempo zapošljavanja poboljšati. U kvartalnim prognozama, 14 od 36 zemalja procenjuje da će doći do poboljšanja.

Prema istraživanju „Menpauera“, ubrzani tempo zapošljavanja u narednom periodu očekuju poslodavci iz Švajcarske, Norveške, Poljske i Nemačke, dok poslodavci u Grčkoj, Italiji i Češkoj ne očekuju da će zapošljavati. U UPS-u kažu da je Srbija spada u „koš“ zemalja sa negativnom prognozom i još kažu da je jedina zemlja uz Italiju i Grčku čiji najveći deo budžeta odlazi na plate i penzije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik